17 November 2019
 

Rasspecialen

Resultat från Rasspecialen 2019

Bilder från rasspecialen hittar du på vår facebooksida här
Vit Herdehundklubbens officiella rasutställning i Alfta 6 juli

Domare Martin Köning, Schweiz

Juniorklass hanar
1. Frostflake´s Xtreme X
2. Zalto av White Rewyr
3. Suebull´s Freke
4. Barvestad´s Royal River

Unghundsklass hanar
1. Jeppetollern´s Ice Age Eddie

Öppenklass hanar
1. Heartmaker´s First Love Ask Ziggy
2. Made-To-Measure Twilight Wolf
3. Erik Quantos
4. Frostflake´s Million Dollar Smile

Championklass hanar
1. Kasmurens Easy Rider´s Kero
2. Åklangens Athos
3. Frostflake´s Kasmir
4. Kasmurens Fell Free Echo

Veteranklass hanar
1. Rolling Dog´s Holy Gandalf
2. South Streem´s Beauty Danko

Bästa hanhundsklass
1. Heartmaker´s First Love Ask Ziggy
2. Kasmurens Easy Rider´s Kero
3. Åklangens Athos
4. Frostflake´s Xtreme X

Juniorklass tikar
1. Yava av White rewyr
2. Barvestad´s Royal Roxi
3. Zoria Moria av White Rewyr
4. Jeppetollern´s Jubilee Snow White

Öppenklass tikar
1. Frostflake´s Pocahontas Ziva
2. Heartmaker´s First Love Ametyst
3. Simply One Inca To Barvestad
4. Misthy´s Friend Osa

Championklass tikar
1. Lisel Witte Duivels Domein
2. Orlanda Av White Rewyr
3. Jeppetollern´s Great Girina
4. Barvestads Nellie

Veteranklass tikar
1. Kullaborgs Kleine-Cava Läkerol
2. Vinterängens Cassiopeia

Bästa tikklass
1. Frostflake´s Pocahontas Ziva
2. Heartmaker´s First Love Ametyst
3. Lisel Witte Duivels Domein
4. Yava av White rewyr

Uppfödarklass
1. Kennel Frostflake´s
(Frostflake´s Xtreme X, Frostflake´s Kasmir, Frostflake´s Pocahontas Ziva, Frostflake´s Scarlett)
2. Kennel White Rewyr
(Zalto av White Rewyr, Yava av White rewyr, Zoria Moria av White Rewyr, Orlanda Av White Rewyr)

Bästa bruksmeriterade hund
1. Barvestads Nellie
2. Kullaborgs Kleine-Cava Läkerol
3. Åklangens Athos
4. Hector Vom Reinholdsberg

Valp 4-6 månader BIR – Artero av White Rewyr
Valp 4-6 månader BIM –
Of Trebons Berger Blanc Jean

Junior BIR – Yava av White rewyr
Junior BIM –
Frostflake´s Xtreme X

Veteran BIR – Kullaborgs Kleine-Cava Läkerol
Veteran BIM –
Rolling Dog´s Holy Gandalf

BIR – Heartmaker´s First Love Ask Ziggy
BIM –
Frostflake´s Pocahontas Ziva

Skänkta priser:
Benite och Leif Marklunds vandringspris
(bästa svenska hund)
Heartmaker´s First Love Ask Ziggy

Barvestads vandringspris (bästa brukshund)
Barvestads Nellie

”Eskis minnespris”-till minnet av Sunnantorps Eifur Eskingur
Frostflake´s Xtreme X

Jenny och Conny Olssons pris för bästa valp
4-6 mån –  Artero av White Rewyr och Of Trebons Berger Blanc Jean

Domarens specialpriser
Bästa rörelser – Frostflake´s Pocahontas Ziva
Bästa huvud och uttryck – Heartmaker´s First Love Ask Ziggy
Bästa pälskvalitet och färg – Simply One Inca To Barvestad

Barn med hund
1. Sebastian med Artero av White Rewyr

Parklass
1. Bent Bergsjöbrenden
2. Erik Söderström
3. Ulrika Yngvesson
3. Therese Flodin
4. Sophie Eklund
4. Trudy Colijn

Seniorhandling
 inställd pga vädret

 

 

Dela

 
Om vit herdehund

Är du intresserad och vill ha mer information om rasen och dess spännande historia.

Läs här »
Se oss på Flickr

Alla bilder rymms inte här. Håll därför utkik efter fler bilder på Flickr. Har du egna bra bilder, skicka dem till oss.

Jag vill titta »
Bli medlem i VHK

Alla som är intresserade av vit herdehund är välkomna som medlemmar hos oss.

Hur gör jag »
Kontakt

Vit Herdehundklubb
c/o Kate Unemark
Åsa Rundväg 7, 43955 Åsa

E-post: vhk@vitherdehund.com