15 December 2017
 

Rasspecialen

Rasspecialen 2017

Vit Herdehundklubbs officiella rasklubbsutställning på Böda, 3 september.

BIR – Barvestad’s Nellie, ägare Annicka Barvestad
BIM – Sunnantorps Moonlander Man, ägare Tove Eriksson

Domare: Eva Eriksson

Resultat

Valpklass 4-6 mån, tikar
Frostflake’s Unique – valpkl 1, hp. Bästa valp 4-6 mån
Haketorps Andromeda – valpkl 2
Haketorps Ascella – valpkl 3

Valpklass 6-9 mån, hanar
Wild Arrival av White Rewyr – valpkl 1

Valpklass 6-9 mån, tikar
Winnie av White Revyr – valpkl 1, hp. Bästa valp 6-9 mån
Three Hill Shepherds Divina – valpkl 2, hp

Juniorklass, hanar
Frostflake’s Raccolto – junkl Excellent, junkk 1
Strandkungens Imagination – junkl Excellent, junkk 2
Strandkungens Iceman – junkl Excellent, junkk 3
Strandkungens Iller – junkl Very Good, junkk 4

Unghund, hanar
Eric av Quantos – ukl KEP

Öppenklass, hanar
Sunnantorps Moonlander Man – ökl Excellent, ökk 1, ck. BHKL 1. BIM
Glorious Defender Esaul Cossack Commander – ökl Excellent, ökk 2, ck. BHKL 3
Blaidd Gwyn Thunderstorm Freke – ökl Excellent, ökk 3, CK
Frostflake’s Pimpento Arrak – ökl Excellent, ökk 4
Frostflake’s Pegasus – ökl Excellent
Riddarängens Aragon – ökl Good

Championklass, hanar
Barvestad’s Rockin Robin – chkl Excellent, chkk 1, ck. BHKL 2
Frostflake’s Kasmir – chkl Excellent, chkk 2, ck. BHKL 4

Veteranklass, hanar
Rolling Dog’s Holy Gandalf – vetkl Excellent, vetkk 1, ck

Juniorklass, tikar
Barvestad’s Pretty Princess Ariel – junkl Excellent, junkk 1, ck. CERT. Bästa junior
Charmiga Flinga of Ariellespride – junkl Excellent, junkk 2
Frostflake’s Scarlett – junkl Very Good, junkk 3
Frostflake’s Querida – junkl Very Good, junkk 4

Öppenklass, tikar
Barvestad’s Nancy – ökl Excellent, ökk 1, ck. BTKL 2
South Streem’s Devine Dragonfly, ökl Excellent, ökk 2, ck. BTKL 3
Janalands Qava Honeysuckle – ökl Excellent, ökk 3, ck. R-CERT
Strandkungens Happy – ökl Excellent, ökk 4
Frostflake’s Nova Star – ökl Excellent
Frostflake’s Ophelia – ökl Excellent
Frostflake’s Million Dollar Luck – ökl Very Good
Frostflake’s Nikita – ökl Very Good
Sunnantorps Nita Nightlight – ökl Very Good

Championklass, tikar
Barvestad’s Nellie – chkl Excellent, chkk 1, ck. BTKL 1. BIR
South Streem’s Devine Butterfly – ckl Excellent, chkk 2, ck. BTKL 4
Strandkungens Hoppsan – chkl Excellent, chkk 3, ck
Strandkungens Fairy Tale – chkl Excellent, chkk 4

Veteranklass, tikar
Strandkungens Cinzia – vetkl Excellent, vetkk 1, ck. Bästa veteran

Avelsklass
Strandkungens Smiling Fighter – avelskl 1, hp
Strandkungens Iceman, Strandkungens Imagination, Strandkungens Happy, Strandkungens Hoppsan

Uppfödarklass
Annicka Barvestad – kennel Barvestad’s – uppfkl 1, hp
Barvestad’s Rockin Robin, Barvestad’s Pretty Princess Ariel, Barvestad’s Nancy, Barvestad’s Nellie,
Lena Delér – kennel Frostflake’s – uppkl 2, hp
Frostflake’s Pegasus,Frostflake’s Pimpent Arrak, Frostflake’s Kasmir, Frostflake’s Ophelia
Charlotte Barvestad – kennel Strandkungen – uppfkl 3, hp
Strandkungens Iceman, Strandkungens Hoppsan, Strandkungens Fairy Tale, Strandkungens Cinzia


Benite och Leif Marklunds VP: Barvestad’s Nellie
Jenny och Conny Olssons pris: 4-6 mån Frostflake’s Unique. 6-9 mån Winnie av White Revyr.
Bring it On’s pris (för bästa svenska junior): Barvestad’s Pretty Princess Ariel
Robins VP (bäst placerade hund med bruksmerit): Barvestad’s Rockin Robin
Eskis minnes pris (för bästa korthår): Sunnantorps Moonlander Man


Domarens specialpriser
Bästa rörelser: Barvestad’s Nellie
Även nominerade: Strandkungens Iceman, Sunnantorps Moonlander Man, Barvestad’s Pretty Princess Ariel, Frostflake’s Querida, Barvestad’s Nancy, Frostflake’s Million Dollar Luck, Janalands Qava Koneysuckle, Strandkungens Happy, Strandkungens Hoppsan, Strandkungens Cinzia.
Bästa huvud & uttryck: Frostflake’s Pegasus
Även nominerade: Frostflake’s Pimpento Arrak, Glorious Defender Esaul Cossack Commander, Sunnantorps Moonlander Man, Barvestad’s Rockin Robin, Rolling Dog’s Holy Gandalf, Barvestad’s Pretty Princess Ariel, Barvestad’s Nancy, Frostflake’s Ophelia, South Streem’s Devine Dragonfly, Barvestad’s Nellie.
Bästa pälskvalitet & färg: Sunnantorps Moonlander Man
Även nominerade: Strandkungens Imagination, Blaidd Gwyn Thunderstorm Freke, Frostflake’s Pimpento Arrak, Barvestad’s Rockin Robin, Frostflake’s Kasmir, Charmiga Flinga of Ariellespride, Frostflake’s Scarlett, Barvestad’s Nancy, Strandkungens Happy, Barvestad’s Nellie, South Streem’s Devine Butterfly.


Parklass
1. Frostflake’s Kasmir & Frostflake’s Ophelia
2. Strandkungens Iller & Strandkungens Elsa
3. Strandkungens Iceman & Strandkungens Cinzia
4. Frostflake’s Raccolto & Frostflake’s Scarlett
Opl. Strandkungens Imagination & Strandkungens Fairy Tale


Sponsorer:

Dela

 
Om vit herdehund

Är du intresserad och vill ha mer information om rasen och dess spännande historia.

Läs här »
Se oss på Flickr

Alla bilder rymms inte här. Håll därför utkik efter fler bilder på Flickr. Har du egna bra bilder, skicka dem till oss.

Jag vill titta »
Bli medlem i VHK

Alla som är intresserade av vit herdehund är välkomna som medlemmar hos oss.

Hur gör jag »
Kontakt

Vit Herdehundklubb
c/o Gunilla Andersson
Värmanshult, 342 52 Vislanda

E-post: vhk@vitherdehund.com